Bizsu ékszer tisztítása
A személyes vásárlásaitok során már sokan kértetek tőlem tippeket a bizsu ékszerek tisztításához és a Facebook és Instagram szavazásunk is azt támasztotta alá, hogy erre a témára már megérett egy bejegyzés. Remélem, hogy Ti is alkalmazni tudjátok majd ezeket, az általam már régóta használt és bevált trükköket abban, hogy a kedvenc ékszereitek sokáig szépen ragyogjanak!
Mitől színeződhetnek el az ékszereink?
"Ezek az ékszerek 'fognak'?"- hangzik el gyakran a kérdés felém. Erre én mindig annyit szoktam válaszolni, hogy ez csak a bőrünk állapotától függ. Az ékszer és a bőrünk érintkezésekor a pillanatnyi bőrkipárolgásunknak köszönhetően egyfajta kémiai hatás jön létre. Függ attól, hogy ki mennyire izzadós, hogy étkezik stb. Pl. A nagy nyári melegben imádunk klassz kiegészítőket viselni, amik feldobják a szerelésünket, de ilyenkor előfordulhat, hogy az ékszer az izzadásnak köszönhetően elkezd oxidálódni, ha sokáig viseljük. Ez a jelenség nem feltétlenül bizsu specifikus tulajdonság, bizonyára tapasztaltátok már Ti is oxidációt arany és ezüst ékszereiteken is. A jó hír, hogy a folyamat nem visszafordíthatatlan és néhány apróbb trükkel meg is előzhető.
Bizsu ékszer tisztítása szódabikarbónával
Ha már bekövetkezett a színelváltozás, nem kell kétségbeesni, mert öreganyáink régi házi csodaszere: a szódabikarbóna vagy a mosószóda itt is megoldást nyúlt minden női kínra.
Mire lesz szükségünk a bizsuk tisztításához?
- 1-2 ek szódabikarbóna vagy mosószóda
- dörzsis szivacs
- esetleg egy fogkefe (lehet egy régi használt darab is)
A bizsu ékszerek tisztításához egy kis tálkába rakjuk bele a szódabikarbónát és helyezzük bele a tisztítani kívánt ékszer(eke)t, hagyjuk állni 5-10 percig. Utána egy szivacs dörzsis felét "szódabikarbónázzuk be" (víz nem szükséges hozzá!) és dörzsöljük át a tisztítani kívánt területet. Ha nagyon cizellált a felület, akkor javasolnám a fogkefét, hogy jobban beférjünk a mélyebb, apróbb részletekhez. Azonnal elképesztő eredményeket érhetünk el, egy kis tisztítás és a kedvenc ékszerünk máris régi fényében ragyog.
TIPP: Nagyon makacs elszíneződés esetén picit benedvesíthetjük a szivacsot vagy a fogkefét, de arra nagyon figyeljünk, ha üveglencsés ékszerről van szó, hogy ne áztassuk el az ékszerünket, hiszen az üveg és a fém közt egy papír van, ami átázhat.
Textil bizsu ékszerek tisztítása
Nagyon népszerűek a csomózott ékszereim és meg szoktátok kérdezni, hogy mosógépben tisztítható-e. A mosógépes tisztítást nem javasolnám. DE! Ha a textil ékszerünk tartalmaz fém kapcsot, akkor azt a fenti módszerrel varázsolhatjuk újjá. De mi legyen a többi részével? Enyhe szappanos vízzel bátran mossuk ki és szárítsuk meg.
Hogyan őrizhetem meg a bizsu ékszereimet eredeti állapotukban?
Ha örök életet nem is ígérhetünk a bizsu ékszereinknek, de kevés kis odafigyeléssel sok évig viselhetjük kedvenc darabjainkat. Ha találkoztatok már velem személyesen, tudjátok, hogy általában két kedvencemet szoktam a vásárokban viselni: az egyik a bordó csomózott nyaklánc, a másik pedig a bajszos fém nyakláncom, ami a legelső elkészített ékszerem volt, és immár 4 éve kitűnő állapotnak örvend.
Mit tegyek ennek érdekében?
- Kenjük le átlátszó lakkal a fém ékszerünket. Ez egyrészt védelmet nyújt az elszíneződés ellen és nem utolsó sorban a fémérzékenyeknek is kiskaput biztosít, hogy élvezhessék a bizsuk nyújtotta örömöt.
- Megfelelő tárolás. Ha nem viseljük elég sűrűn az ékszereinket előfordulhat, hogy az "állás" során oxidálódik. Apró kis tasakokba próbáljuk meg minél légmentesebben lezárni, így megóvhatjuk őket az elszíneződéstől.
- Megfelelő viselés:
- Fürdéskor, kézmosáskor vegyük le bizsu ékszereinket
- Ne vegyük fel addig az ékszereket, amíg a testápoló vagy kézkrém teljesen be nem szívódott
- A parfümözést végezzük el kiegészítőnk felvétele előtt
Remélem, hogy segítségetekre lesz a mindennapok során ez a kis szösszenet a bizsu ékszerek tisztításáról. Ha bármilyen kérdésetek van, keressetek bizalommal.
Üdv,
Petra